Podział kosztów weselnych, czyli kto i za co płaci?

Pary Młode coraz częściej decydują się na zorganizowanie wesela z własnych środków, bez udziału i pomocy rodziców. Głównym powodem stał się fakt, iż przyszli małżonkowie chcą sami decydować o wszystkich elementach, takich jak wybór sali, fotografa, dekoracjach- ma być tak, jak to sobie wymarzą. Priorytetem staje się nawet to, aby wesele było skromniejsze, ale za to cudne. Jednak co w sytuacji, gdy do pomocy chcą się włączyć rodzice lub gdy młodzi od początku chcą podzielić koszty? W końcu kilkanaście lat temu tradycyjna organizacja wesela wyglądała właśnie w ten sposób.
Gdy nie wiadomo o co chodzi, jedno jest pewne- chodzi o pieniądze. Rozmowy o finansach nigdy nie są łatwe, nawet dla najbardziej wyrozumiałych i zgodnych narzeczonych. Dyskusja przybiera na sile, gdy do głosu dochodzą rodzice, którzy chcą, aby podział kosztów był jak najbardziej tradycyjny. Poniżej przedstawiamy tradycyjny model podziału kosztów.

Rodzina Panny Młodej
Rodzina Pana Młodego
Przyjęcie weselne Zespół muzyczny
Ubiór Panny Młodej Ubiór Pana Młodego
Muszka/krawat dla Pana Młodego+ butonierka Kwiaty dla Panny Młodej
Opłata za księdza/urząd stanu cywilnego Obrączki
Zaproszenia ślubne Alkohol i napoje
Fotograf, kamerzysta Wynajem samochodu do ślubu
Dekoracja sali Podróż poślubna

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że podział kosztów jest całkiem sprawiedliwy- niestety w rzeczywistości nie zawsze tak to wygląda. Należy brać pod uwagę fakt, iż sama zapłata za wszystkich gości weselnych to już ogromne koszta dla rodziny Panny Młodej, licząc, że za jedną osobę zapłacimy od 150 do 200 zł. Między innymi z tego właśnie powodu narzeczeni oraz ich rodziny decydują się na bardziej sprawiedliwy podział, tzw. pół na pół. W przypadku gdy z jednej strony jest mniej gości weselnych, niż z drugiej (mowa o dużej różnicy) warto także rozważyć możliwość zapłaty na zasadzie „każdy płaci za swoją liczbę gości”. Pamiętajcie także, że gdy rodzice jednej ze stron nie są w stanie pomóc Wam w organizacji wesela, nie należy ich winić. Takich spraw nie należy także omawiać podczas oficjalnego spotkania.
Aby dobrze rozłożyć koszty należy przygotować wstępny kosztorys, zakładający kwotę od-do, jaką możecie wydać na daną usługę. To pozwoli Wam na zaoszczędzenie pewnych sum i znalezienie innych rozwiązań.
Sklep ślubny: zobacz dekoracje na ślub i wesele

Trend Book: zobacz najnowsze trendy w dekoracjach ślubnych i weselnych

Facebook: dołącz do nas

YouTube: zobacz nasze filmy

Blog: czytaj od początku

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

- napisz co Ci się podoba, podziel się z innymi tym co myślisz o tym pomyśle? Dzięki!

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.