Co ludzie powiedzą? czyli symbol wianka, welonu i sukni ślubnej


Welon ślubny towarzyszy prawie każdej pannie młodej. Jedne są krótkie, inne długie, ale zawsze dobrane do fasonu sukni. Dlaczego panny młode w ogóle zakładają welon?
wianki? Niegdyś noszone były przez dziewczęta i niezamężne kobiety, dlatego nazywane były symbolem niewinności. Zgodnie ze słowiańską tradycją panna młoda oddawała swój wianek druhnom ale czemu?
Albo biała suknia ślubnaKolor biały większości z nas kojarzy się jako symbol czystości oraz niewinności. Ale czy na pewno?!


Co oznacza welon?

Welon, podobnie jak obrączka, jednoznacznie kojarzy nam się ze ślubem. Praktycznie wszystkie panny młode marzą o tym, aby choć raz w życiu założyć długi welon. Welon od tysięcy lat towarzyszy kobietom podczas ślubu. Dawniej panny młode szły do ołtarza z twarzą zasłoniętą welonem, a po zawarciu małżeństwa, świeżo upieczony mąż odsłaniał go i całował swoją żonę. Wierzono, że  welon chronił pannę młodą przed złem, był on symbolem dobrych intencji. 

NADIA long pearl bridal veil 5

Obecnie dla większości panien młodych jest on wyłącznie, jednym z elementów ubioru przyszłej żony. Tradycją stało się, że wychodząca za mąż kobieta wkłada welon (i nieważne, czy jest dziewicą, czy nie), by w czasie oczepin „oddać szczęście” – wskazać tę, która wkrótce zostanie żoną. Obecnie powstają alternatywy do rzucania welonem, więc i tu następują zmiany.

em vez de jogar o buque, corta-se fitas! a ultima que sobrar fica com ele!!!

Moda, także ta ślubna, zmienia się w zasadzie z każdym rokiem. Coraz częściej młode pary organizując uroczystość ślubną i wesele tylko luźno nawiązuje do tradycji, w innych przypadkach zaś jej wpływ jest bardzo wyraźny. Choć zmienia się niemal wszystko: począwszy od strojów, przez muzykę, potrawy, a na miejscu ceremonii kończąc, jedno wydaje się być stałe. To właśnie biała suknia ślubna i dopasowany do niej welon w tym samym kolorze.


Biała suknia - znaczenie

A propo's białej ślubnej sukni! Kolor biały większości z nas kojarzy się jako symbol czystości oraz niewinności. Nic bardziej mylnego, przynajmniej w przypadku stroju Panny Młodej. Biel sukni ślubnej to oznaka niczego innego jak… bogactwa!!! Tak, tak bo niegdyś białe suknie było ciężko wyczyścić, dlatego zwykle służyły tylko na jedną uroczystość. Tylko bardzo zamożne osoby mogły sobie pozwolić, aby sukienkę założyć tylko raz! Stąd przyjęło się, że biel jest symbolem zamożnych rodzin.


Oreasposa collection - Wedding dresses for the elegant bride#bride #collection #dresses #elegant #oreasposa #wedding

Podobno pierwszą białą suknię ślubną założyła królowa Maria I Stuart, gdy poślubiała Franciszka II Walezjusza. Wywołała tym zresztą niezły skandal, gdy w tym czasie Francja uznawała kolor biały za barwy żałobne! Społeczeństwo francuskie odczytało białą sukienkę jako złą wróżbę i jakby na potwierdzenie tej przepowiedni król Franciszek zmarł półtora roku po ślubie!
Pierwsze projekty białych sukien pochodzą z początków XIX wieku. Niewiele panien młodych mogło pozwolić sobie na zakup drogich sukien. Symbolem dziewictwa na początku wcale nie była biel, a błękit utożsamiany z Maryją. I to właśnie ten kolor często był wybierany na suknię jak i ozdoby wesela. Jednak gdy bogate przyszłe panny młode zaczęły coraz częściej wkładać przed ołtarz jasne suknie, to właśnie biel zaczęto łączyć z czystością i niewinnością. Przez dziesięciolecia wszystkie odcienie koloru białego zarezerwowane były wyłącznie dla dziewic. Dziś biała suknia to... wyłącznie biała suknia ;)
Alexis

A co z wiankiem?

Niegdyś wianki tworzone z kwiatów na głowach mogły nosić tylko dziewice. Był to symbol nieskazitelności. Kobieta, która stawała się żoną, traciła cnotę, czyli swój wianek na zawsze. Zamężnym już kobietom na znak, że są zamężne, obcinało się warkocze, by wyróżniały się wśród pozostałych dziewcząt. No tak była taka jedna Jagna co sobie nie dała :) ale wszyscy wiedzą jak to się skończyło. 

Bracelet with roses Boho style Red bracelet Romantic wrist corsage Wedding accessories Wedding bracelet Bridal corsage Magaela jewelry


Teraz mamy całe szczęście XXI wiek i panny młode znów wkładają wianki do ślubu!  Niewiele już osób kojarzy dziś kwiatową ozdobę na głowie panny młodej z dziewictwem. teraz to symbol tak lubianego stylu boho.

FOTO: Zdjęcia zaczerpnięte ze strony Pinterest 

Sklep ślubny: zobacz dekoracje na ślub i wesele

Trend Book 2019: zobacz bestsellerową kolekcję ślubną w dekoracjach ślubnych i weselnych

Facebook: dołącz do nas

YouTube: zobacz nasze filmy

Blog: czytaj od początku

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

- napisz co Ci się podoba, podziel się z innymi tym co myślisz o tym pomyśle? Dzięki!

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.