Oświadczyny czy zaręczyny?

Oświadczyny to ta oficjalna część, często z padnięciem na jedno kolano, z propozycją zawarcia związku małżeńskiego. Krótko mówiąc, oświadczyny są preludium do zaręczyn, które są uroczystym przyjęciem pierścionka zaręczynowego.
foto: Pinterest

Jak dawniej bywało?
Kandydat na narzeczonego odwiedzał dom swojej wybranki w towarzystwie bliskich i oficjalnie prosił rodziców o jej rękę. Gdy uzyskał zgodę ( a bywało przecież różnie), planowano zaręczyny. Zawarcie małżeństwa bez oświadczyn i zgody rodziców kiedyś było niemożliwe! Był to obowiązek i tradycja, oficjalne zakończenie negocjacji majątkowych pomiędzy dwoma rodzinami, Dopiero wówczas z okazji zaręczyn wyprawiano, wystawne przyjęcie, na które zapraszano rodzinę, przyjaciół i sąsiadów. 
Zaręczyny odbywały się zawsze w domu narzeczonej i to w porze obiadu. Najważniejszą ceremonią tej uroczystości, oprócz samego ogłoszenia o oświadczynach, była wymiana pierścionków. Tak, dwóch pierścionków. Najpierw narzeczony, wkładając swojej wybrance serca pierścionek zaręczynowy na czwarty palce lewej ręki, zobowiązywał się do zawarcia małżeństwa. Następnie panna młoda, rewanżowała się, obdarowując narzeczonego sygnetem lub pierścionkiem, co było równoznaczne z przyrzeczenie małżeństwa. Tradycja nakazywała, aby pierścionki miały białe kamienie, gdyż biały kolor symbolizował szczęście i powodzenie. 

foto: Salon idei

Współcześnie

Współczesne oświadczyny rzadko wyrażane są w formie prośby o rękę dziewczyny. Teraz są one raczej oficjalnym poinformowaniem rodziców o tym, że młodzi zamierzają się pobrać. Najczęściej odbywa się to w ten sposób, że chłopak składa wizytę w domu dziewczyny i podczas rozmowy z jej rodzicami oświadcza, iż oboje postanowili zawrzeć związek małżeński.
foto: Pinterest

Dla bardziej tradycyjnych par lub takich, które pragną uszanować tradycje swoich rodziców, zaleca się skorzystanie z odróżnienia oświadczyn od zaręczyn. Oświadczyny chłopaka, warto poprzedzić najpierw zgodą jej rodziców lub opiekunów. Mężczyzna musi więc poprosić o rękę ich córki, aby potem już z błogosławieństwem ojca i matki i w ich obecności, móc złożyć oficjalną propozycję małżeństwa swojej wybrance serca. Dopiero wówczas gdy kobieta przyjmie oświadczyny mężczyzny i na pytanie „czy zostaniesz moją żoną?”, odpowie „TAK” oraz założy ofiarowany jej pierścionek zaręczynowy, organizuje się uroczyste przyjęcie zaręczynowe.
foto: Pinterest

Przyjęcie zaręczynowe najczęściej odbywa się w domu rodzinnym przyszłej panny młodej. Zaprasza się wówczas rodziców i najbliższe osoby. To pierwsze oficjalne i uroczyste spotkanie obu rodzin. Jest to okazja na bliższe poznanie się dwóch familii, wzniesienie toastu na cześć narzeczonych, wyznaczenie daty ślubu i ustalenie pierwszych szczegółów dotyczących wesela.
foto: Pinterest




Sklep ślubny: zobacz dekoracje na ślub i wesele

Trend Book 2019: zobacz bestsellerową kolekcję ślubną w dekoracjach ślubnych i weselnych

Facebook: dołącz do nas

YouTube: zobacz nasze filmy

Blog: czytaj od początku

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

- napisz co Ci się podoba, podziel się z innymi tym co myślisz o tym pomyśle? Dzięki!

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.