Zaproszenia ślubne - W jakim czasie goście weselni powinni odpowiedzieć na zaproszenie?

Przygotowywanie zaproszeń na ślub i wesele to jeden z pierwszych kroków, które Przyszli Państwo Młodzi powinni podjąć wkrótce po zarezerwowaniu daty w kościele lub USC oraz miejsca na sali weselnej. Goście muszą otrzymać zaproszenia ślubne z odpowiednim wyprzedzeniem, a także powinni zadeklarować swoją obecność do ustalonego z góry terminu.

        

Zwyczajowo zaproszenia wręcza się około 3 miesiące przed datą uroczystości. Jeżeli wysyłamy je pocztą, najlepiej do tego terminu doliczyć jeszcze tydzień lub dwa na wypadek, gdyby list dotarł z opóźnieniem. Zaproszenia nie powinny być wręczone gościom później niż 6 tygodni przed datą ślubu. Im później przekażemy rodzinie i przyjaciołom informację o uroczystości, tym większe jest prawdopodobieństwo, że wybrana data nie będzie im odpowiadała. Zdarza się to najczęściej w okresie wakacyjnym. Aby uniknąć niezręcznej sytuacji, warto poinformować zapraszane osoby ok. pół roku przed ślubem, angielskim zwyczajem przesyłając im Save The Date, by goście z dużym wyprzedzeniem mogli zarezerwować sobie dla nas odpowiedni termin.


Na zaproszeniu powinna znaleźć się informacja, do kiedy goście muszą zadeklarować obecność na uroczystości. Termin nie może być ani zbyt krótki, by goście nie czuli się zobligowani do podjęcia decyzji natychmiastowo, ani zbyt długi – by nie zapomnieli o konieczności udzielenia Młodym odpowiedzi. Znaczna część zaproszonych osób, szczególnie tych z bliskiej rodziny i przyjaciół, odpowiada na zaproszenie od razu, ponieważ uroczystość jest dla nich tak ważna, że podporządkują jej swoje inne plany. Jednak inne osoby czasami zwlekają z odpowiedzią dość długo, w związku z czym należy przypomnieć im o podjęciu decyzji. Czas, w którym goście powinni odpowiedzieć, to od 4 do 6 tygodni tak, aby Państwo Młodzi mieli jeszcze wystarczająco dużo czasu na ustalenie menu, zakup różnego rodzaju akcesoriów oraz upominków dla gości. Firmy cateringowe lub sale weselne potrzebują ostatecznej liczby gości zazwyczaj dwa tygodnie przed datą ślubu, najlepiej więc nie przekraczać tego terminu.

        

Większość gości z pewnością udzieli odpowiedzi na czas. Co jednak z osobami, które się nie zadeklarują, podczas gdy deadline minie? Najlepiej zadzwonić do nich dzień po ustalonym terminie (mogli przecież zapomnieć), spytać ich, czy otrzymali zaproszenie oraz delikatnie przypomnieć im o upływającej dacie. Najczęściej goście przepraszają za opóźnienie i udzielają odpowiedzi od razu. Jeśli ktoś nadal się waha, najlepiej poprosić go o ostateczną decyzję w ciągu maksymalnie 3 dni, a jeśli wciąż nie odpowiada, wykreślić go z listy gości. Najlepszym sposobem na brak rozczarowań podczas zapraszania gości jest wybranie tylko tych osób, które z radością wezmą udział w naszej uroczystości :)Sklep ślubny: zobacz dekoracje na ślub i wesele

Trend Book: zobacz najnowsze trendy w dekoracjach ślubnych i weselnych

Facebook: dołącz do nas

YouTube: zobacz nasze filmy

Blog: czytaj od początku

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

- napisz co Ci się podoba, podziel się z innymi tym co myślisz o tym pomyśle? Dzięki!