Polski ślub w plenerze, jak go zorganizować?

Bajkowy ślub w pięknym plenerze, to marzenie każdej Panny Młodej. Standardowe przysięgi w kościele lub urzędzie stanu cywilnego przestały spełniać marzenia zakochanych. Od wielu lat modne stały się ceremonie urządzane na powietrzu. Zapewniają one nieograniczoną przestrzeń i świetną aranżację, którą oferuje nam natura. Organizatorzy wesela jednak muszą stanąć przed wieloma zadaniami i trudnościami, muszą się liczyć z potrzebą poświecenia większej ilości czasu na zaplanowanie i realizację. Zaletą takiego ślubu jest możliwość stworzenia własnej aranżacji, nie musimy dopasowywać się do gotowych już przygotowanych sal ślubnych. Sami dopasujemy każdy element dekoracji, od dywanu ślubnego prowadzącego nas do ołtarza po serwetki.
Źródło: magiadekoracji.pl
Miejsce wybrane na taką uroczystość musi spełniać pewne wymagania. Po pierwsze obszar musi być odpowiednio duży, aby zapewnił powierzchnię dla ceremonii, miejsce dla gości, bufet, miejsce potrzebne do niezbędnych przygotowań. Dodatkową powierzchnię będziemy jeszcze potrzebować jeśli zaplanowaliśmy udział muzyków oraz parkiet do tańca i stoliki przy, których mają zasiąść nasi goście weselni. Najlepiej, żeby był to w miarę równy i twardy teren zapewniający wygodę zwłaszcza Paniom w wysokich obcasach. Zawsze możemy przystosować teren do naszych wymagań układając specjalne płyty, jednak wiąże się to z wysokim kosztem.
Pierwszym wyzwaniem z jakim musimy się zmierzyć jest namówienie urzędnika lub Księdza, który udziela nam ślub w wybrany przez nas plenerze. W przypadku urzędnika cywilnego wystarczy zwrócić się do Urzędu Stanu Cywilnego o zgodę na taki ślub. Musimy zwrócić się z oficjalnym pismem zawierającym przyczynę ślubu w innym miejscu oraz zgodę właściciela terenu, na którym ma się odbyć ceremonia zaślubin. Musi to być oczywiście miejsce, które zapewni odpowiednią powagę stanu, najczęściej należy zapewnić urzędnikowi odpowiedzialnemu za udzielenie ceremonii transport na miejsce i z powrotem. Powinniśmy również wyznaczyć odpowiednią osobę, która zajmie się mistrzem ceremonii, zapewni mu miejsce do przygotowania oraz spełni jego wymagania. Koszt takiego „wynajęcia” urzędnika nie jest wyższy niż standardowa ślubna ceremonia w urzędzie.
Uroczystość katolicka powoduje dużo większy problem. Mamy szczęście jeśli mamy zaprzyjaźnionego księdza, po krótkich namowach może zgodzić się na takie rozwiązanie. W przeciwnym wypadku rozpoczynamy bardzo długą drogę do uzyskania takiej zgody, która może potrwać nawet rok. Zwracamy się w pierwszej kolejności do proboszcza parafii, w której ma się odbyć ceremonia, następnie prosimy o zgodę parafii do których należymy i pobieramy z nich niezbędne dokumenty. Jeżeli nie otrzymamy zgody możemy odwołać się do biskupa. Brak jego zgody jednak nie przekreśla naszej nadziei na taki ślub, ksiądz może się nadal zgodzić na oficjalną ceremonię, która odbędzie się w kościele i powtórzenie jej w wybranym przez nas miejscu. Zgodę na taki ślub może nam ułatwić, jeżeli ceremonia odbywa się w miejscu uświęconym, parku przykościelnym lub w kapliczce. Zawsze jednak możemy zdecydować się na wynajęcie aktora, który poprowadzi naszą wymarzoną ceremonię zaślubin, a oficjalne sprawy załatwimy wcześniej w Urzędzie lub kościele.


Po wyborze miejsca i zapewnieniu oficjalnej części, pora na oprawę. W wynajętych salach mamy zapewnione wszystkie niezbędne meble, w przypadku ślubu w plenerze sami musimy zająć się wynajęciem krzeseł, stołów, stojaków metalowych do przyczepienia dekoracji ślubnych i wszelkich innych elementów. Jednak w tym wypadku możemy całkowicie wykorzystać Naszą wyobraźnię. Do przygotowania ołtarza warto wykorzystać na przykład ślubne girlandy świetlne
, jest to prosty sposób stworzenia przestrzeni przeznaczonej na najważniejszą część tego dnia, warto pomyśleć o podwyższeniu tego miejsca, aby wszyscy goście mieli znakomity widok. Większość dekoracji zapewni nam przyroda, ale warto pomyśleć nad lampionami, które oświetlą miejsce, gdy zacznie się robić ciemniej. To niezwykłe oświetlenie stworzy doskonałą atmosferę. Do dekoracji można użyć wszelkich rodzajów wazonów, świeczników, świeczek, wstążek i balonów. Kolory i motywy możemy wybrać według własnego uznania i gustu.

Źródło: http://www.slubnezakupy.pl/sklep,103,278,kula_kwiatowa_17cm.htm

W przypadku poczęstunku możemy wybrać opcję otwartego bufetu, kelnerów krążących pośród gości lub tradycyjnych miejsc przy stołach. Swoją koncepcję ustawienia możemy stworzyć dowolnie, dodatki na ślubny stół i dekorację dobieramy sami, jedynym ograniczeniem naszej wyobraźni jest powierzchnia, na której organizujemy wesele. Warto pomyśleć o dostosowaniu miejsca dla oprawy muzycznej i zapewnieniu odpowiedniego nagłośnienia, pamiętając o ewentualnych sąsiadach, którym może przeszkadzać hałas.
Problemem organizacji takiego ślubu jest pogoda, całkowicie w Polsce nieprzewidywalna i często bardzo gwałtowna, warto pomyśleć podczas organizacji o ewentualnym miejscu zastępczym lub zadaszonym, gdzie będziemy mogli w razie potrzeby przenieść ceremonię zaślubin. Pamiętajmy również o przygotowaniu dojazdu do miejsca ślubu i wesela, gdyż w przeciwnym razie może wystąpić problem z dostarczeniem kateringu, dekoracji oraz przyjazdem gości.
Ślub w plenerze może spowodować wiele problemów, ale dać również wiele satysfakcji z możliwości urządzenia ślubu w wymarzonym przez siebie miejscu i stworzenia dostosowanej do swojego gustu i wyobraźni oprawy. Czasami warto jednak powalczyć i spełniać swoje marzenia, taki dzień często zdarza się tylko raz w życiu.

Sklep ślubny: zobacz dekoracje na ślub i wesele

Trend Book 2013: zobacz najnowsze trendy w dekoracjach ślubnych i weselnych

Facebook: dołącz do nas

YouTube: zobacz nasze filmy

Blog: czytaj od początku

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

- napisz co Ci się podoba, podziel się z innymi tym co myślisz o tym pomyśle? Dzięki!