Jak usadzić gości przy weselnym stole? Podpowiadamy!

Ciocia Krysia nie rozmawia z wujkiem Antkiem, Karol pokłócił się z Anetą, Rysiek po kilku głębszych dyskutuje o polityce, a co jeśli rodzice obrażą się na nas, bo nie będą siedzieć bezpośrednio przy naszym stole? Usadzanie gości weselnych to nie lada wyzwanie dla przyszłych nowożeńców. Nie rzadko ta sprawa spędza im sen z powiek, a fakt ten dodatkowo potęguje nerwową atmosferę. Młodzi dwoją się i troją, jak usadzić gości w ten sposób, by każdy czuł się dobrze i nikt nie był pokrzywdzony, dlatego przygotowaliśmy dla Was kilka wskazówek i podpowiedzi!
Zacznijmy od listy gości i rozstawienia stołów na sali. Inny układ zastosujemy przy stołach okrągłych, a inny przy klasycznym ułożeniu, np. w literę L. Niezależnie jednak od wybranego przez nas ułożenia, jeden element będzie wspólny- to tzw. stół honorowy/prezydialny, przy którym z pewnością zasiądzie Para Młoda. Gości przy tym stole usadzimy w zależności od tego, ile miejsc będzie się przy nim znajdować. Zazwyczaj przy stole honorowym jest 6 miejsc.Tutaj zasady są dwie. Po pierwsze Panna Młoda siada zawsze po prawej stronie Pana Młodego. A po drugie po obu stronach świeżo upieczonych nowożeńców zasiadają albo świadkowie albo rodzice. Kierując się klasycznymi zasadami savoir- vivru, obok Panny Młodej powinien usiąść tata Pana Młodego, następnie jej mama, potem dziadek jej męża i jej własna babcia, Skomplikowane, prawda? I w dodatku rozsadza się i rodziców i własnych dziadków, co nie każdemu może pasować.
Analogicznie- świadkowa z osobą towarzyszącą/ rodzice Panny Młodej po jej prawej stronie, a świadek z osobą towarzyszącą/ rodzice Pana Młodego po jego lewej stronie. O tym, czy chcemy, aby przy naszym stole siedzieli świadkowie, czy rodzice musimy zadecydować sami, bądź też dobrze przeanalizować listę pozostałych gości i zastanowić się nad tym, czy np. rodzice nie będą lepiej „pasować”, gdy usiądą z pozostałą częścią rodziny.

Jeśli zdecydujemy się na to, aby koło nas zasiedli świadkowie trzymajmy się zasady, że najbliżej naszego stołu powinni zasiąść rodzice, dziadkowie oraz nasza najbliższa rodzina. Ranga, jaką dana osoba zajmuje w naszej rodzinie oraz kryterium wiekowe to bardzo ważny wyznacznik, o którym nie powinniśmy zapominać.
Wskazówka: osoby starsze najlepiej usadzić w niedalekiej odległości od parkietu, by mogły obserwować całą salę i bawiących się gości oraz zadbajmy o to, by mieli dobre dojście do swoich miejsc- to ułatwi im przemieszczanie się. W dalszej części usadźmy pozostałych członków rodziny, a najdalej od nas powinni zasiąść znajomi. Jednak, nie zawsze taki układ się sprawdzi, ponieważ coraz częściej Młode Pary decydują się na zaproszenie głównie przyjaciół, znajomych i młodych osób kosztem zapraszania rodziny i starszyzny. W myśl tego kierujmy się więc zasadą "starsi-młodsi", czyli w swoim najbliższym otoczeniu usadźmy młodych, a w dalszej części sali- starsze pokolenie. Takie ustawienie jest bardzo korzystne, bowiem osoby w tym samym lub podobnym wieku, rozluźniają się i dobrze bawią, a poza tym mają więcej tematów do rozmowy, niż np, przebywając w towarzystwie starszych członków rodziny.

Niezależnie od tego warto kierować się zasadą naprzemienności, tzn. usadzania gości na przemian- kobieta, mężczyzna, kobieta, itd. Nie powinno się rozdzielać małżeństw, par, ani rodzin. Poza tym zadbajmy o to, by posadzeni koło siebie gości mieli o czym rozmawiać i by tematy przez nich poruszane nie doprowadziły do niepotrzebnych sporów i waśni. Siedzący obok siebie powinni, o ile jest taka możliwość, znać się już wcześniej. 
Innym, ale równie kluczowym elementem, który warto wziąć pod uwagę jest rozsadzenie gości na zasadzie "my-oni". Zasada ta mówi o tym, iż sadzamy rodziny po dwóch przeciwległych końcach stołu, tzn. rodzina Pana Młodego po jego stronie, a rodzina Panny Młodej po jej stronie. Taki układ ma swoje plusy i minusy. Niewątpliwie tak posadzeni goście znają się i będą mieli o czym ze sobą rozmawiać, ale minusem tej sytuacji jest brak możliwości na zapoznanie się z innymi uczestnikami wesela. 


Niewątpliwie pomocnym elementem przy usadzaniu gości będą winietki ustawione na stołach. Świetnie sprawdzą się także tabliczki na stoliki z numerem- w przypadku zastosowania okrągłych stołów oraz duże tablice z gotowymi listami, kto i gdzie siedzi, ustawione przed wejściem na salę. Jeśli jednak wciąż macie wątpliwości, w jaki sposób rozsadzić gości weselnych, warto skorzystać z gotowych stron Internetowych i programów, które pozwolą nam na zrobienie wstępnego projektu i modyfikacji. Powodzenia!
Sklep ślubny: zobacz dekoracje na ślub i wesele

Trend Book: zobacz najnowsze trendy w dekoracjach ślubnych i weselnych

Facebook: dołącz do nas

YouTube: zobacz nasze filmy

Blog: czytaj od początku

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

- napisz co Ci się podoba, podziel się z innymi tym co myślisz o tym pomyśle? Dzięki!

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.