Zmiana rozmiaru pierścionka zaręczynowego lub obrączki – co trzeba wiedzieć

Przed oświadczynami przyszły narzeczony staje przed wielkim wyzwaniem: musi zdobyć rozmiar pierścionka swojej wybranki. Nie jest to łatwe ze względu na to, że zazwyczaj oświadczyny mają być niespodzianką i mężczyzna chce utrzymać wszystkie przygotowania w tajemnicy. Może więc uciec się do różnych sposobów, np. ukradkiem podebrać pierścionek, który dziewczyna nosi na palcu serdecznym i udać się z nim prosto do jubilera, zmierzyć palec za pomocą nitki, gdy ukochana śpi, czy też w ostateczności powypytywać rodzinę lub przyjaciółki.
  

Wszystkie te sposoby są jednak dość zawodne. Często zdarza się, że pomimo przeprowadzenia solidnego wywiadu pierścionek i tak nie pasuje. Jeśli jest za duży, przynajmniej można włożyć go na palec (po czym zaraz zdjąć, żeby przypadkiem się nie zsunął). Gorzej, gdy pierścionek jest na tyle mały, że świeżo upieczona narzeczona może wsunąć go na palec, ale... zaledwie mały.

Podobne problemy mogą przydarzyć się podczas wybierania rozmiaru obrączki. Często kupuje się ją ze znacznym wyprzedzeniem, a w ciągu kilku miesięcy rozmiar palca może się przecież zmienić. Na szczęście gładkie wewnątrz obrączki ślubne wykonane przez doświadczonych jubilerów dopasowują się do kształtu palca, jednak znaczne różnice w rozmiarze nie zostaną przez to zniwelowane. W takim przypadku konieczna jest zmiana rozmiaru pierścionka.

Jak wygląda korekta rozmiaru pierścionka?

Gdy pierścionek jest zbyt duży, jubiler usuwa z niego fragmentu metalu, po czym łączy krawędzie w taki sposób, by po tej operacji nie było widać śladu. Jeśli pierścionek jest za mały, jubiler może powiększyć go na dwa sposoby: przez rozciągnięcie całej obrączki od wewnątrz lub przez dodanie do niej dodatkowej porcji metalu. Pierwszy z wymienionych sposobów sprawdzi się raczej w przypadku niewielkiej korekty rozmiaru.
  

Jakie rodzaje pierścionków można zmniejszyć?

Zmiana rozmiaru pierścionka jest możliwa zarówno w przypadku zwykłej obrączki, jak i pierścionka z kamieniem czy też ozdobnym wzorem. Zdecydowana większość pierścionków po wewnętrznej stronie nie posiada zdobień, co ułatwia jubilerowi dokonywanie na nich wszelkich operacji. Zmniejszenie lub zwiększenie pierścionka o bardziej skomplikowanej strukturze również jest możliwe, jednak będzie to bardziej pracochłonne, a co za tym idzie – droższe. Wątpliwości pojawiają się także odnośnie metalu, z jakiego wykonana jest biżuteria. Bez problemu można zmieniać rozmiar miękkich metali, takich jak złoto czy srebro. Często można spotkać się z opinią, że modnym ostatnio pierścionkom z tytanu nie można zmienić rozmiaru. Jest to trudniejsze niż w przypadku „standardowych” kruszców, jednak możliwe. Doświadczony jubiler powinien poradzić sobie z takim zadaniem.
  

Ile kosztuje zmiana rozmiaru pierścionka?

Koszt zmiany rozmiaru zależy od metalu, z jakiego wykonana jest biżuteria, grubości pierścionka oraz wzoru, w jakim jest wykonany, a także od liczby rozmiarów, o którą chcemy go zmniejszyć lub zwiększyć. W zależności od tych parametrów cena usługi waha się zazwyczaj od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Z wiadomych względów wiele salonów jubilerskich oferuje jednorazowo bezpłatną korektę rozmiaru pierścionka zaręczynowego.

Jak długo trwa zmiana rozmiaru pierścionka?

Obrączki można zmniejszyć lub zwiększyć nawet u jubilera na miejscu, co zajmuje zaledwie kilkanaście minut. Zmiana rozmiaru pierścionka o bardziej skomplikowanym kształcie powinna potrwać nie dłużej niż dwa tygodnie. Należy pamiętać o tym, że prywatne, mniejsze zakłady jubilerskie z reguły wykonują usługi szybciej, niż duże sieci, ponieważ nie muszą poświęcać czasu na wysyłanie towaru ze sklepu do warsztatu.

Korekta rozmiaru pierścionka jest stosunkowo prostą i niedrogą usługą, którą warto wykonać, aby biżuteria, którą nosimy, była idealnie dopasowana. Dzięki temu unikniemy zgubienia pierścionka, który wart jest przecież o wiele więcej niż sam kruszec – w końcu wiążę się z wielkimi uczuciami :)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

- napisz co Ci się podoba, podziel się z innymi tym co myślisz o tym pomyśle? Dzięki!

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.