JAK WYBRAĆ SALĘ WESELNĄ I NIE ZWARIOWAĆ?

Dobór odpowiedniego miejsca na ślub jest jedną z najważniejszych decyzji, jaką musicie podjąć, decydując się na organizację wesela. Wybór sali niejednokrotnie spędza sen z powiek przyszłym pannom młodym, a pozostałą część najbliższej rodziny przyprawia o palpitacje serca, nie tylko ze względu na koszt całego przedsięwzięcia.

 
Wybór sali to zajęcie bardzo czasochłonne. Każda para chciałaby znaleźć takie miejsce, które odpowiada im w 100 %, nie tylko pod względem wybranego terminu, ale także otoczenia czy wystroju. Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki, które mają wpływ na decyzję o wynajęciu sali na wesele, można śmiało powiedzieć, że wybranie lokalizacji zajmuje najwięcej czasu ze wszystkich przygotowań ślubnych.
Co musicie zrobić, aby nie żałować swojego wyboru w dniu ślubu? Na pewno trzeba postawić sobie kilka ważnych pytań:
- Jakie są wasze możliwości finansowe? Gdy ustalicie budżet, będzie wam dużo łatwiej szukać lokalizacji. Nie ma sensu tracić czasu na lokalizację, na którą nie będzie was stać.
- W jakim terminie szukacie lokalizacji? Zważcie na to, że większość sal, zarówno w tych mniejszych miejscowościach jak i większych, ma poumawiane terminy na rok do przodu. Rezerwowanie sali weselnej to zadanie, którym trzeba zająć się jak najwcześniej, inaczej może się okazać, że nie znajdziecie wolnych miejsc w swoim wymarzonym terminie.
- Gdzie chcielibyśmy szukać miejsca na wesele? Czy ma być to centrum miasta? A może jakaś sala na uboczu, z dala od zgiełku i hałasu? Warto przeanalizować odległość sali od Kościoła, w którym będziecie brali ślub, aby nie była zbyt duża.
- Dla ilu osób szykujemy wesele? Postarajcie się, aby liczba gości była w miarę dokładna. Menadżer sali nie zrozumie, jeśli mu powiecie, że chcecie robić wesele na 30-50 osób. To na 30 osób, czy na 50? Ta liczba jest dla niego ważna, ponieważ może się okazać, że lokal nie dysponuje odpowiednią liczbą miejsc, aby pomieścić wszystkich gości.
- Czy chcecie, żeby goście siedzieli razem, czy mogą być rozmieszczeni w kilku oddzielnych salach? Menadżer na pewno zada Wam to pytanie, jeśli planujecie duże wesele. Nie radzę sadzać gości na różnych piętrach. Goście powinni się widzieć.
- Czy goście będą jeść i tańczyć w jednej sali? Zwróćcie uwagę, czy sala do tańczenia nie jest zbyt oddalona od sali, w której siedzą goście.
- Czy chcecie przegotować nocleg dla gości? Jeśli tak, to dla ilu? Jeśli macie krewnych, którzy jadą z daleka, warto zaproponować im nocleg. Wtedy powinniście szukać miejsca, w którym goście mogliby spać. Oczywiście można skorzystać z hoteli znajdujących się niedaleko sali, jednakże wygodniej jest, gdy goście mogą spać w tym samym miejscu, gdzie odbywa się wesele.
- Czy chcecie, aby przyjęcie odbywało się przy okrągłych stołach? Czy restauracja dysponuje takimi stołami? Czy może wy będziecie musieli je wypożyczyć na wesele i zorganizować ich transport? Nie wszystkie lokalizacje mają okrągłe stoły. Przekonałam się o tym, gdy sama brałam ślub i zamarzyło mi się, aby moi goście przy takich siedzieli. Musiałam je wypożyczyć i sprowadzić do restauracji. Warto zapytać kierownika sali, czy restauracja dysponuje takimi stołami. Jeśli nie, może menadżer wie, która firma z okolicy mogłaby wypożyczyć stoły.
- Jakie dodatkowe atrakcje powinna zapewniać lokalizacja? Czy potrzebny jest basen, taras czy SPA?
- Czasami menadżer sali zadaje pytanie, czy będzie wam przeszkadzało, że oprócz was ktoś inny będzie brał ślub w tym samym czasie, w tym samym miejscu, tylko na innym piętrze? Duże hotele organizują w tym samym czasie kilka wesel na różnych piętrach. To od was zależy, czy wam to nie przeszkadza.
- Jakie menu was interesuje? Kierownik sali powinien przygotować dla was ofertę, w której pokaże różne warianty cenowe. Najczęściej można spotkać cenę za jedną osobę. Pod spodem są wymienione wszystkie dania, które za daną cenę od osoby wam przysługują.
Gdy już znacie odpowiedź na powyższe pytania możecie rozpocząć poszukiwania. Pomoże wam w tym prasa branżowa, Internet i portale ślubne i referencje od znajomych. Po sporządzeniu listy miejsc, które wam się podobają, warto przeprowadzić wstępny wywiad telefoniczny ( zadajcie w nim najważniejsze pytania, aby z góry określić, czy dana lokalizacja spełnia wasze wymagania). Jeśli wywiad wypadnie dobrze, możecie umówić się na oglądanie sali. Jeśli uważacie, że odwiedzanie wszystkich lokalizacji jest zbyt czasochłonne, możecie wysłać e-maile do wybranych miejsc i poprosić o powyższe informacje.
Na spotkaniu z kierownikiem/menadżerem sali powinniście otrzymać kilka rzeczy: menu w kilku wariantach cenowych, informacje o alkoholu - czy można go dokupić na miejscu, kiedy wasze zapasy się skończą, koszt wynajęcia lokalizacji na wesele, koszt noclegu dla gości i każdej dodatkowej usługi, którą chcecie włączyć do waszego wesela, warunki płatności i rezerwacji, wstępny wzór umowy.
Po obejrzeniu wszystkich sal i uzyskaniu wszystkich potrzebnych informacji pozostaje Wam analiza porównawcza. Jeśli podoba wam się jakaś lokalizacja, ale jest za droga, nie bójcie się negocjować! Rzadko w których miejscach ceny są sztywne.
Ostatnim krokiem do waszej wymarzonego miejsca jest decyzja. Zachęcam do wysłuchania sugestii najbliższych, jeśli sami nie jesteście do końca pewni swojego wyboru. Po podjęciu decyzji następuje podpisanie umowy przedwstępnej i wpłacenie zaliczki, której wysokość ustalacie na spotkaniu z menadżerem sali.Sklep ślubny: zobacz dekoracje na ślub i wesele

Trend Book: zobacz najnowsze trendy w dekoracjach ślubnych i weselnych

Facebook: dołącz do nas

YouTube: zobacz nasze filmy

Blog: czytaj od początku

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

- napisz co Ci się podoba, podziel się z innymi tym co myślisz o tym pomyśle? Dzięki!